Blog

Kołdra na Zimę – Jaką Wybrać? | King of Cotton

  Kiedy za oknem temperatura spada, wiele osób decyduje się na zmianę kołdry w swojej sypialni. Przed zakupem tego rodzaju akcesoriów warto zastanowić się, czy powinna to być zimowa, gruba i ciepła kołdra antyalergiczna, czy może całoroczna, oddychająca i lekka kołdra z pierza? Duże znaczenie ma również jej rozmiar i materiał wykonania. Swoich zwolenników mają... Czytaj dalej »

 

Kiedy za oknem temperatura spada, wiele osób decyduje się na zmianę kołdry w swojej sypialni. Przed zakupem tego rodzaju akcesoriów warto zastanowić się, czy powinna to być zimowa, gruba i ciepła kołdra antyalergiczna, czy może całoroczna, oddychająca i lekka kołdra z pierza? Duże znaczenie ma również jej rozmiar i materiał wykonania.

Swoich zwolenników mają zarówno kołdry całoroczne, jak i te przystosowane do poszczególnych pór roku. Które z nich są jednak lepszym wyborem? Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem kołdry na zimę? Sprawdź koniecznie!

Rodzaj wypełnienia i pokrycie kołder

Wypełnienie kołdry zimowej to jeden z elementów decydujących o jej wadze, funkcjonalności miękkości czy ilości dostarczanego ciepła. To także ważna sprawa szczególnie dla alergików. Ze względu na wypełnienie, produkty te możemy podzielić na:

  • Kołdry puchowe – ciepła kołdra puchowa wypełniona jest delikatnym piórem ptasim, które wyrasta przed piórem rzeczywistym. Puch gęsi idealnie odprowadza wilgoć oraz zapewnia komfortową temperaturę, odprowadzając nadmiar ciepła. Kołdra na zimę z pierzem gęsim i poduszki puchowe zapewnią odpowiednie warunki snu, przy czym będzie lekka.
  • Kołdry z pierza – pierze cechują się nieco inną strukturą i parametrami grzewczymi niż puch. Taka zimowa kołdra wypełniona jest małymi piórkami, co sprawia, że jest mniej sprężysta i cięższa od kołdry puchowej. Ma też nieco gorsze właściwości termoizolacyjne, jednak nadal jest to jeden z produktów najwyższej jakości, który świetnie sprawdzi się na najchłodniejsze noce i zapewni zdrowy sen.
  • Kołdry wełniane – kołdra wełniana zapewnia świetną wentylację, co przyczynia się do komfortowego snu. Wełna oddaje nadmiar wilgoci, utrzymuje ciepło i posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Kołdra wełniana na zimę to kołdra zimowa dla „zmarzluchów”. Najczęściej jest wykonana z wełny owczej lub merynosów. Jest idealna podczas mroźnych nocy, w których niska temperatura nie będzie aż tak odczuwalna.
  • Kołdry z wypełnieniem syntetycznym – do ich produkcji używane jest włókno poliestrowe lub silikonowe. Takie kołdry są wyjątkowo lekkie i antyalergiczne, jednak nie oddychają tak dobrze, jak kołdry z wypełnieniem naturalnym.

To jednak tylko niektóre z możliwych wariantów. Kołdry wypełnia się też jedwabiem czy włóknem kokosowym. Inną opcją będzie również wypełnienie za pomocą włókien bambusa. Włókno bambusowe jest sztucznym włóknem celulozowym, do którego produkcji używa się bambusa jako surowca dostarczającego celulozę.

Pokrycie kołder

Wpływ na ogólną ocenę oraz parametry wybranej kołdry na zimę ma także jej pokrycie. Do najpopularniejszych pokryć należy bawełna, satyna oraz mikrofibra. Bawełna to tkanina zapewniająca świetną cyrkulację powietrza, satyna jest antystatyczna, a mikrofibra cechuje się wysoką wytrzymałością i miękkością.

 

 

Kołdra na zimę – kiedy zmienić kołdrę i na jakiej podstawie ją wybrać?

Ze względu na przeznaczenie wyróżnić możemy kołdry na zimę, letnie i całoroczne.

  • Kołdra całoroczna – jest nieco grubsza od modeli letnich, ale cieńsza od zimowych. Taka kołdra może składać się też z dwóch części. W lecie korzysta się tylko z jednej warstwy, a w zimie łatwo je spiąć napami. Dzięki temu uzyskujemy ciepłą kołdrę zimową.
  • Ciepła kołdra zimowa – kołdry na zimę posiadają większą ilość wypełnienia. Najlepiej sprawdzi się tutaj oczywiście kołdra puchowa lub z wypełnieniem z piór.
  • Kołdra letnia – kołdra letnia wykonana jest z mniejszej ilości wypełnienia niż zimowa i całoroczna, dzięki czemu ma niższą gramaturę i jest lżejsza.

Kołdrę najczęściej wymienia się wówczas, gdy temperatura w mieszkaniu spada poniżej 20 stopni, jednak często jest to związane z indywidualnymi preferencjami i wrażliwością na zimno. Zmiana kołdry na zimową wiąże się również z oszczędnością na rachunkach, ponieważ dzięki temu możemy nieco skręcić ogrzewanie na noc w naszym domu.

Klienci często zastanawiająsię też, jaka kołdra jest najlepsza? Czy lepiej zdecydować się na kołdrę zimową, czy może jednak wielosezonową? Sporo zależy od tego, jakie warunki panują w domu oraz jakie są nasze przyzwyczajenia. W przypadku osób ciepłolubnych, w chłodniejsze dni lepiej sprawdzi się kołdra na zimę. Takie rozwiązanie jest też dobre w starszych i gorzej izolowanych budynkach. Jeżeli natomiast w nocy nie występują wahania temperatury, wystarczą kołdry wielosezonowe. Idealną opcją są jednak te modele, które składają się z dwóch części. W chłodne noce zimą, bez problemu możemy je ze sobą spiąć, a w cieplejsze, używać tylko warstwy letniej.

Skala Tog

Klasa ciepła kołder określana jest przez specjalną skalę. Dzięki niej możemy sprawdzić jaką kołdrę na zimę dobrać do swoich potrzeb.

  • 4,5 Tog – to cienkie i lekkie kołdry, idealne na bardzo ciepłe dni.
  • 7,5 Tog – to kołdry przeznaczone do użytku latem i we wnętrzach o stałych temperaturach.
  • 10,5 Tog – to kołdry ciepłe, świetne na okresy wiosenno-jesienne.
  • 13,5 Tog – to bardzo ciepła kołdra na zimę i okres jesienno-zimowy. Daje poczucie komfortu cieplnego, nawet podczas niskiej temperatury.
  • 15 Tog i więcej – to najcieplejsze kołdry. Idealne dla osób ciepłolubnych oraz do pomieszczeń o niskiej temperaturze otoczenia w nocy.

Kołdra na zimę powinna mieć odpowiednią gramaturę wypełnienia, co gwarantuje utrzymywanie temperatury na odpowiednim poziomie ciepła.

Kołdry puchowe, kołdry wełniane a może z pierza? Jaka kołdra będzie najlepsza na zimę?

W chłodniejsze dni doskonale sprawdzą się modele wykonane z puchu lub pierza. Jeśli szukasz kołdry zimowej, to firma King of Cotton w sklepie internetowym posiada szeroki wybór kołder najwyższej jakości z wypełnieniem z pierza gęsi kanadyjskiej, syberyjskiej oraz węgierskiej, a także luksusowe kołdry z naturalnym puchem gęsim i ciepłe, niezawodne kołdry z mikrofibry i bawełny 100%.

Wybierając kołdrę puchową, zwracajmy uwagę na jej sprężystość. Pamiętajmy również, że często właściwości cieplne kołder zależą szczególnie od jakości danego materiału, dlatego zdarza się tak, że lekkie i cienkie kołdry lepiej będą zatrzymywać ciepło niż gruba kołdra na zimę, ale z wątpliwej jakości materiału. Szczególną uwagę należy zwrócić na określone przez producenta przeznaczenie kołdry, które można sprawdzić w opisie produktu.

 

 

Kołdry puchowe i z pierza gęsiego, czyli całoroczne produkty idealne również na zimę!

Najlepsza kołdra zimowa i całoroczna to ta, która wypełniona została dobrej jakości materiałem. Jednym z lepszych wyborów są również całoroczne kołdry z naturalnego materiału puchu lub pierza gęsiego. Kołdry zimowe wypełnione takimi materiałami cieszą się dużą popularnością. Taka kołdra będzie miała świetne właściwości termoizolacyjne i zapewni nam odpowiednią temperaturę podczas zimowych nocy. Dobrze sprawdzi się jednak nie tylko zimą, ale i podczas każdej pory roku, ponieważ nie dopuszcza do przegrzania i pozwala na cyrkulację powietrza.

Wysokiej jakości kołdra puchowa jest lekka, miękka w dotyku i wygodna, dzięki czemu spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Wybierajmy jednak tylko produkty z wysoko wyselekcjonowanego pierza i puchu, z nieskazitelnym wypełnieniem.

Klasyfikacja puchu i pierza

Puch D01 to najwyższa jakość puchu, który pozyskiwany jest z najdelikatniejszych miejsc ptaków, czyli tych najbardziej wrażliwych i potrzebujących najlepszej ochrony przed zimnem. Bardzo dobra jakość klasyfikowana jest jako D04 oraz D15 i D11. Dobra jakość to D23 i D67.

D37 oraz D47 topuch cechujący się odpowiednią miękkością i sprężystością.

Jak dbać o kołdry zimowe?

Wiemy już, jak wybierać kołdry na zimę, ale w jaki sposób o nie dbać? Niezwykle ważna jest higiena i pranie, które likwiduje zbędne bakterie i roztocza. Modele wykonane z naturalnych wypełnień, w tym z puchu czy z piór najlepiej czyścić w profesjonalnej pralni. Dzięki temu unikniemy utraty właściwości produktu lub jego uszkodzenia. Częstotliwość czyszczenia zależna jest od indywidualnych cech i preferencji użytkownika, na przykład ostatnio przebyte choroby czy nadmierna potliwość. Pamiętajmy o regularnym wietrzeniu. Nie narażajmy jednak kołder na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

 

 

Najcieplejsze kołdry zimowe – podsumowanie

W ofertach wielu sklepów znajdziemy ciepłe kołdry zimowe oraz kołdry letnie i całoroczne z różnego rodzaju wypełnieniem. Jaka kołdra będzie najodpowiedniejsza na zimę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Przy wyborze kołdry kieruj się własnymi preferencjami i oczekiwaniami.

Pamiętajmy jednak, że kołdra ciepła to kołdra wykonana z materiałów najwyższej jakości.

Często lekka i puszysta kołdra z wypełnieniem puchowym będą znacznie lepszym wyborem na zimę i chłodne noce niż ciężka i gruba kołdra, ale z wątpliwej jakości wypełnieniem.

Kołdra zimowa i całosezonowa puchowa lub z piór gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza i pozwala skórze oddychać w nocy. Cechuje ją znacznie większa wytrzymałość, co zapewnia komfortowy sen i pozwala w pełni wypocząć w Twojej sypialni!